Bilişim Suçuna Boyun Eğmeyin

10.08.2006 - Kaynak: Utku TANRIVERE - 99239 kişi tarafından okundu.

Merhabalar,

Genel olarak toplumumuzda bilişim suçlarına karşı bir boyun eğme durumu var. Bu nedenle böyle bir yazı yazma ihtiyacı hissettim. Bilişim suçları ve suçlularına boyun eğmeyin, eğilmesine izin vermeyin!

Gelelim konuya… İnternet veya bir bilişim sistemi aracılığıyla yapılan işlerde yasaların ihlal edilmesi, “bilişim suçu” olarak sayılmaktadır. Bilişim suçlarına ülkemizde Asliye Ceza Mahkemeleri bakmaktadır. Herhangi bir şekilde size karşı bir bilişim suçu işlendiğinde yapacağınız şey; kişinin suçunu ispatlayacak IP adresi, e-posta (başlık kısmıyla beraber) vb. sabit kanıtlar ile beraber dilekçenizi “…….. (İl) Cumhuriyet Başsavcılığı’na” başlığı ile Adliye’de bulunan “Müracaat Savcılığı”na teslim ediniz.

 

İnternet suçlarında IP adreslerini çözmek gibi işler zaman aldığı için, ne kadar bilirkişi olursa olsun; size geri dönülmesi uzun zaman alabilir. Mesela benim şikayetimde geri dönülmesi beş ay aldı.

 

Bilişim suçları ile ilgili TCK maddelerini, 243. madde civarında bulabilirsiniz. Aynı zamanda size ait e-posta hesabına girilmesi TCK 134 uyarınca “Özel Hayatın Gizliliği” ilkesinin ihlalidir. Bu e-posta hesabının değiştirilmesi, İnternet hesaplarının kişiye özel “namelek” sayılmasından dolayı “hırsızlık” suçu kapsamındadır.

 

Bilişim suçları, niteliklerine göre içlerinde birçok ayrı yasa ihlalini barındırabilir. Yine kendimden örnek vereyim; internet sayfama yapılan saldırı girişimi bir suç gibi görünmekte; ancak olayı derinlemesine işlediğimde dokuz ayrı yasanın ihlaliyle karşılaştım…

 

Bu arada; Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanıp ilgili çevrelerin görüşüne sunulan 'Bilişim Ağı Hizmetlerinin Düzenlenmesi ve Bilişim Suçları Hakkında Kanun Tasarısı', sanal ortamla ilgili ilk ve en kapsamlı düzenleme olacak.* Buraya tıklayarak tasarının tamamına ulaşabilirsiniz.

 
Mevzuya hakim birkaç internet sitesi vermek gerekirse:

www.bilgisayarpolisi.com *Alıntıdır.

www.bilisimsuclari.com

www.bilisimhukuku.org

 

- Türk Ceza Kanunu

- Bilişim Ağı Hizmetlerinin Düzenlenmesi ve Bilişim Suçları Hakkında Kanun Tasarısı

 
 

Alıntı olduğunu belirttiğim kısım dışındaki kısım tamamen bana aittir ve bir kaynağa bağlı kalmaksızın yazılmıştır. Yanlış bir anlatımım olmuşsa lütfen haber veriniz ve bağışlayınız. Umarım bu yazıda anlatılanları kullanmanız gerekmez…

 
 

Saygılarımla,

Utku Tanrıvere.

06.10.2006

 
 

©2006, Utku Tanrıvere.

Taglar:

Bilişim Suçuna Boyun Eğmeyin
Yapılan Yorumlar

Sizde bir yorum yazın »

Ad - Soyad *
E-Mail *
E-Mail adresiniz gösterilmeyecek!
Yorum
En fazla 300 karakterlik bir yorum yazabilirsiniz.
 
Tasarım ve Uygulama
Muhittin BOLAT (Editör)
Web >>
E-Posta >>
Bizi Takip Edin (RSS)
İletişim
Görüş, Öneri ve Sorularınızı bize iletibilirsiniz İletişim »
Bilginize
AdliBilirkisi.org Hiç Bir Resmi Bilgi ve Görüş İçermez!